środa, 11 listopada 2015

Polska - Od 97 Lat Niepodległym Państwem

Jedenastego listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów przez Austrię, Prusy i Rosję, pod koniec I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość. W tym dniu, Józefowi Piłsudskiemu przekazano władzę wojskową oraz dowództwo wojsk polskich. To wszystko stało się dzięki podpisanie rozejmu w Compiegne, pieczętującego klęskę Niemiec w Wielkiej Wojnie. Teraz co roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które jest świętowane na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 

Zacznijmy od zniknięcia Polski z mapy. Jak wiadomo, od 1772 do 1795 roku Polska powoli przestawała istnieć. Dlaczego tak się stało? Rządy dynastii Saskiej, doprowadziły do upadku kulturalnego oraz ekonomicznego państwa. Królowie wydawali przywileje szlachcie, aby oni mieli coś z obrony kraju. Niedługo później wyższa warstwa społeczeństwa doszła do władzy. Armii nie dało również utrzymać, ponieważ nie płaciła podatków. Państwowe wojsko miało słabe umiejętności militarne, w przeciwieństwie do sąsiadów Polski. Prusom, Austrii i Rosji podobała się sytuacja naszego narodu. Podczas pierwszego rozbioru kraj nie okazał specjalnych oporów. Zaś gdy nadszedł drugi obywatele otrzeźwieli i uchwalili konstytucję, pozbawiając władzy szlachty. Następnym krokiem ratowania państwa było powstanie kościuszkowskie, na którego czele stał Tadeusz Kościuszko. Powstanie upadło podczas bitwy pod Maciejowicami, kiedy Tomasz Wawrzecki, następca Kościuszki, dostał się do niewoli. Skutkiem była całkowita likwidacja państwa Polskiego.


I wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym od czasu wojen napoleońskich. Jest również pierwszą wojną na skalę światową. Przyczyną wybuchu był zamach na arcyksięcia austriackiego Franciszka Ferdynanda w Sarajewie, a poza tym interesy polityczne, rywalizacja gospodarcza oraz chęć dominacji. Walki toczyły się aż na trzech kontynentach - Europie, Azji i Afryce. 
Jednak, chcemy wiedzieć jak nasz kraj powrócił, a nie o przebiegu Wielkiej Wojny, lecz to dzięki niej Polska znów jest w Europie. Zaczęło się od wydania aktu gwarantującego powstanie Królestwa Polskiego w 1916 roku. Rok później zaczęto tworzyć polską armię we Francji, dzięki Romanowi Dmowskiemu - przywódcy obozu narodowo-demokratycznego.
Prezydent Stanów Zjednoczonych, Woodrow Wilson, stwierdził:


"Należy utworzyć niezależne państwo polskie, które będzie zajmować terytoria zamieszkane przez niezaprzeczalnie polską ludność i któremu należy zapewnić bezpieczny i swobodny dostęp do morza.."


W ostatnim roku powstaje Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego w Lublinie, który miał ambicję bycia rządem państwa polskiego. 10 listopada w tym samym roku, Józef Piłsudski przybył do Warszawy. Dzień później w Compiegne podpisano zawieszenie broni, co zakończyło konflikt, a Polska zaczęła powoli odzyskiwać niepodległość.


Kształtowanie się polskiej państwowości odbywało się w odrębnie poszczególnych zaborów. Piłsudski zaczął tworzyć rząd tymczasowy, na którego czele stanął Jędrzej Moraczewski. Nowe władze skróciły dzienny czas pracy do ośmiu godzin, wprowadziły ubezpieczenia społeczne oraz zapewniły kobietom prawa wyborcze. Zdecydowano, że Polska będzie republiką, a do zwołania sejmu najwyższą władzę w kraju będzie sprawować Józef Piłsudski. Jego celem było uzyskanie międzynarodowego uznania niepodległości Polski. 

Odradzająca się Polska miała początkowo liczne problemy. Kraj był zrujnowany w wyniku I wojny światowej oraz panował głęboki kryzys. Zniszczeniu uległ przemysł, przez co brakowało podstawowych artykułów. Do tego odbywały się przemarsze uwolnionych jeńców rosyjskich oraz rozbrojonych żołnierzy niemieckich. 


W 1937 roku dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość został ogłoszony jako święto narodowe. Niestety w czasie okupacji w latach 1939-1945 świętowanie jakichkolwiek polskich wydarzeń narodowych było niemożliwe. W ostatnim roku II wojny światowej 22 lipca ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski zamiast Odzyskania Niepodległości w listopadzie. Dopiero Sejm PRL 34 lata później przywrócił święto 11 listopada, które do dziś obchodzimy.


A Wy? Jak świętujecie odzyskanie niepodległości? Zawiesiliście już flagę na oknie/balkonie? ;)

6 komentarzy:

 1. Ja nie zawieszam flag, bo mieszkam w bloku i każdy blok ma flagę na ten dzień. Za to chodzę pod pomnik u nas w mieście, jako delegacja z gimnazjum :) Ciekawy post, przyda się na historię :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem w nieprawdopodobnym szoku widząc taki post na blogu, przyznam szczerze, że nie spodziewałam się tak dobrej lektury na noc. Jak świętuję? Nie świętuję. Dla mnie każdy dzień to Święto Niepodległości, mimo tego, że swoją przyszłość planuję gdzie indziej, Polska i jej sprawy będą dla mnie ważne codziennie, a nie tylko jednego dnia w roku. Mam wrażenie, że tak jest w przypadku przynajmniej połowy ludzi idących w Marszu Niepodległości na przykład, przypominają sobie o kraju tylko 11 listopada, a na co dzień nie robią dla swojej ojczyzny nic.

  Pozdrawiam, Kat de Wolf
  http://katdewolf.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładnie napisany wpis.Ja nie obchodzę tego święta.
  Nie jestem patriotką.
  Było by i miło jak byś wpadła na mojego bloga i
  zostawiła po sobie ślad. Pozdrawiam.

  http://wiktoriaolczak.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja swego czasu co roku chodziłam wraz z nauczycielką w paradzie reprezentując naszą szkołę. Przyznam że teraz miło wspominam ten czas :) O ile nie jestem patriotyczna to uważam że takie dni powinny być. Jednak to google z bocianem co było.. Paranoja

  OdpowiedzUsuń
 5. Doceniam i podziwiam każdą osobę, która przyczyniła się do niepodległości :)
  olusiek-blog.blogspot.com- klik!

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujący blog
  Zapraszam do mnie :)
  http://it-was-cool-mrssilver.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Za każdy komentarz bardzo dziękuję!
Bądź na bieżąco, obserwując mój blog!
Chcesz abym poruszyła pewien temat? Zaproponuj go w komentarzu. ;)