poniedziałek, 4 stycznia 2016

WOŚP - Dlaczego Coraz Więcej Ludzi Nie Toleruje Fundacji?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest to jedna z największych polskich fundacji, założona przez Jerzego Owsiaka. Działa już od ponad dwudziestu lat, a jej przeznaczeniem jest zakup sprzętu dla szpitali, pomaganie chorym ludziom, a zwłaszcza dzieciom. Fundacja zbiera fundusze na zakupy poprzez organizowanie corocznej imprezy charytatywnej. Podczas niej, wolontariusze rozproszeni po całej Polsce zbierają do specjalnych pudełek pieniądze, chodząc po mieście. Oczywiście, ludzie dają je z własnej dobroci, a w zamian za to dostają naklejkę WOŚP w kształcie czerwonego serduszka. Ciepło się robi na sercu, że obywatele naszego kraju chcą pomagać. Zostaje tylko pytanie - dlaczego niektórzy są przeciwni istnieniu fundacji?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 1993 roku, każdej zimy organizuje ogólnopolską imprezę charytatywną nazywaną Finałem WOŚP. Finanse co roku są przeznaczane na różne cele - po tegorocznym finale, Jerzy Owsiak wyda je na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. 

Organizator WOŚP urządza również darmowy festiwal Przystanek Woodstock, który organizowany jest z pieniędzy otrzymanych od sponsorów, darowizn oraz odsetek bankowych, lecz nie z zebranych podczas Finału.

Fundacja ma swoich przeciwników. Uważają oni, że organizacja promuje liberalno-lewicowe poglądy. Dowodem jest sytuacja na Przystanku Woodstock 2013 - każdy z młodych uczestników otrzymywał za darmo prezerwatywy oraz mógł wziąć udział w rozmowach dotyczących pigułek antykoncepcyjnych, aby poczuć się liberalnym. 

Jerzy Owsiak powoduje kontrowersje swoimi wypowiedziami oraz zachowaniem. Niedawno Matka Kurka zdradził fakty na jego temat. Złoty Melon jest spółką powiązaną z WOŚP i w całości należy do fundacji. Jej szef odmówił dostarczenia do sądu rozliczeń ze spółką i prywatnymi firmami rodziny Owsiaków. Dodatkowo, organizacja nie ma zamiaru udostępnić dokumentów, potwierdzających rekord z 2015 roku. Matka Kurka mówi, że WOŚP i Jerzy Owsiak nie odpowiadają na podstawowe pytania, łamiąc przy tym prawo.  
Do przeciwników Jerzego Owsiaka należą również księża. Ks. prof. Paweł Bortkiewicz mówi:

"Rozumiem doskonale tych, którzy pragnąc czynić dobro włączają się w show WOŚP. Słyszą bardzo głośno o realizacji szczytnych celów, czują się poruszeni. Sam nie dałem złotówki na tę akcję i nie zamierzam dać. Dlaczego? Choćby dlatego, że dając panu Owsiakowi, nie wiem czy daję na hasłowe cele, na wsparcie Hari Kriszna, na Woodstock, czy na rodzinę pana Owsiaka.[...]" 

Zaś ksiądz Jacek Międlar, który jest od niedawna jednym z najbardziej rozpoznawalnych duchownych w Polsce. Działa on w ruchu narodowym i nacjonalistycznym. Ksiądz krytykuje podejście szefa WOŚP "róbta co chceta", a jego wspieranie nazywa frajerstwem.


Jak wiadomo, od lat PiS walczy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Historia tego sięga 2005 roku, kiedy to ta partia sprawowała rządy. Do 2007 próbowała pozbyć się fundacji, jednak nie udało się. Teraz ponownie PiS ma władzę i będą ponownie starać się doprowadzić do upadku organizacji Jerzego Owsiaka.

Aferę wywołała odpowiedź polityka, Stanisława Pięty, na sprawę dotyczącą nie pojawienia się policji, straży i wojska na Finale WOŚP;


Co na to pan Owsiak? 

"Na pomysł pewnego posła odpowiedzieli Polacy. Bardzo nam on pomógł, bo Polacy pokazali swoje dobro."


Źródła: 1  2 3

2 komentarze:

  1. Nie powinno być dla nikogo istotne co robi Jerzy Owsiak, poza kupowaniem wspaniałych sprzętów ratujących życie. Za każdym razem, kiedy widzę ludzi krytykujących WOśP, zastanawiam się czy odmówili by ze skorzystania sprzętów zakupionych przez Pana Owsiaka, kiedy zaszłaby w ich życiu taka potrzeba.

    Pozdrawiam
    http://kobietanaemigracji.blogspot.co.uk/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy temat sklaniający do myślenia, moim zdaniem Kościół niekiedy zapomina że nie ma monopolu na czynienie dobra , nie bądźmy fanatykami, wiara jest poto żeby otwierać umysły , a nie zamykać.Owszem można się nie zgadzać z filozofią Pana Jerzego Owsiaka , ale zawsze lepsza jakakolwiek pomoc niż żadna. Choć sam nie jestem najwiekszym zwolennikiem Pana Jerzego to przekonany jestem ,że jeżeli byłoby wiecej takich ludzi świat byłby lepszy.

    OdpowiedzUsuń

Za każdy komentarz bardzo dziękuję!
Bądź na bieżąco, obserwując mój blog!
Chcesz abym poruszyła pewien temat? Zaproponuj go w komentarzu. ;)